Vyšetření spánkové apnoe

Diagnostika spánkové apnoe v domácích podmínkách


 Diagnostika tohoto onemocnění není příliš složitá. Problémem je, že sami lékaři toto onemocnění podceňují a někdy se na něj vůbec nemyslí. Dříve bylo nutné pacienty posílat na specializované vyšetření do takzvaných spánkových laboratoří. Zde byl pacient hospitalizován, vyspal se pod kontrolou přístrojů a kamer.

Dnes lze toto onemocnění poměrně dobře odhalit i ambulantně. Specializované ambulance pacientovi zapůjčí přístroj, se kterým se „vyspí“ v domácích podmínkách, což umožní sledovat spánek v domácím prostředí nebo tam, kde má pacient klid a je tedy předpoklad, že se tam i dobře vyspí. Vyšetření je pro pacienta pohodlnější a spánek s přístrojem se i více přiblíží průběhu normálního spánku. Výhodou screeningového přístroje jsou i jeho malé rozměry a snadné použití: před zapnutím se prostě jen připevní popruhem přímo na hrudník, takže pacienta při spaní neomezuje při pohybu. Tento přístroj, který hlídá pacientův spánek, automaticky analyzuje dechové události, sleduje intenzitu chrápání a hodnotí tepovou frekvenci včetně saturace krve kyslíkem.

Výsledek screeningu lékaře informuje, zda má pacient ve spánku opravdu poruchu dýchání, anebo zda jde „jen“ o chrápání. V nejasných případech se provádí další vyšetření ve specializovaných centrech. Pokud při spaní opravdu dochází k zástavě dýchání, je pacientovi navrženo další vyšetření, které zjistí jeho závažnost a následně je doporučena odpovídající léčba.

Vyšetření je hrazeno ze zdravotního pojištění

Pro více informací kontaktujte ordinaci PL

tel.212 248 382

email: objednavky@nefromed.cz